دلایل خشک نکردن ماشین لباسشویی بوش

دلیل خشک نکردن ماشین لباسشویی بوش
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر بوش با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی بوش، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

یکی از مشکلاتی که برای ماشین‌های لباسشویی نسل جدید ممکن است ایجاد شود، خشک نکردن لباس‌هاست. در سری لباسشویی‌های بوش نیز گاهی اوقات همین مشکل پیش خواهد آمد. ما در این محتوا قصد داریم شما را با علت خشک نکردن ماشین لباسشویی بوش آشنا کنیم و به طور کامل هر کدام از این علت‌ها را شرح دهیم.

یکی از قابلیت‌های انواع لباسشویی‌ها این است که لباس‌ها را بعد از شستشو تا حد زیادی با فرآیند خاصی، خشک می‌کنند. این خشک کردن به روند اتوکشی و خشک شدن لباس در فضای باز و کیفیت لباس اثر گذار خواهد بود. در گذشته لباسشویی‌ها این امکان را نداشتند و با ورود نسل جدید اتومات این دستگاه‌ها، شما شاهد این قابلیت هستید.

فرآیند خشک کردن لباس در لباسشویی‌های بوش و دیگر برندها با چرخش لباس با سرعت زیاد درون دیگ لباسشویی انجام می‌گیرد. این سرعت زیاد باعث آبگیری لباس‌ها شده و تا حدودی این فرآیند می‌تواند لباس‌ها را خشک کند.(اما نه به طور کامل) حال خرابی بعضی از بخش‌های لباسشویی می‌تواند روند خشک کردن لباس‌ها را دچار مشکل کند. اینکه کدام بخش نقش موثرتری در خرابی خشک کن لباسشویی داشته و یا کدام بخش در خرابی خشک کن اثرگذار نیست، مواردی است که ما در این محتوا بررسی خواهیم کرد.

به طور کلی مهم‌ترین علت‌های خشک نکردن لباسشویی بوش موارد زیر است:

 • ریست کردن دستگاه ماشین لباسشویی بوش
 • نحوه ریست کردن ماشین لباسشویی بوش
 • قطع شدن برق خشک کن
 • خراب شدن ترانس برد الکترونیکی
 • خراب شدن موتور لباسشویی
 • نرسیدن هوا به خشک کن
 • درست نبودن تنظیمات خشک کن
 • پر کردن بیش از حد استاندارد ظرفیت لباسشویی
 • خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی بوش
 • آبگیری نکردن لباسشویی بوش
 • مسدود شدن شیلنگ تخلیه و فیلتر کف

در ادامه این محتوا تک تک موارد را با هم بررسی می‌کنیم:

1- ریست کردن دستگاه ماشین لباسشویی بوش

تقریباً تمامی برندهای لباسشویی امکان ریست کردن دستگاه را برای کاربران قرار دادند تا در صورت ایجاد شدن مشکلات سطحی، بتوان با یک ریست ساده آن را حل کرد. ممکن است خشک نکردن لباسشویی بوش نیز با یک ریست ساده، حل شود. گاهی اوقات با دستکاری کردن تنظیمات دستگاه بدون داشتن دانش و اطلاعات کافی برخی از بخش‌های لباسشویی از کار می افتد و خیلی ساده نیز با یک ریست کردن، دوباره فعال می‌شود. برای ریست کردن لباسشویی‌های Bosch می‌بایست ابتدا دفترچه راهنمای آن را کامل مطالعه کنید و براساس آن، دستگاه را یک بار ریست کنید.

ریست کردن دستگاه ماشین لباسشویی بوش

ریست کردن لباسشویی کار بسیار ساده‌ای است. معمولاً تمامی برندهای لباسشویی یا دکمه اختصاصی برای ریست کردن دستگاه در نظر گرفته‌اند یا اینکه برای یک دکمه برنامه ریزی دوجانبه‌ای را برای انجام دو فرآیند مانند خاموش کردن و همین طور ریست کردن در نظر گرفته‌اند. در سری لباسشویی‌های بوش نیز به همین صورت یک دکمه را برای ریست کردن و انجام فرآیند دیگر به صورت مشترک، در نظر گرفته‌اند. برای ریست کردن ماشین لباسشویی بوش می‌بایست مراحل زیر را طی کنید:

1. یکبار ماشین لباسشویی را از برق بکشید و دوباره آن را به برق متصل کنید
2. دکمه START یا START-PAUSE را برای مدت 5 ثانیه نگه دارید
3. دستگاه را روشن کنید
2- قطع شدن برق خشک کن

مشکلات برقی همیشه گریبان گیر وسایل برقی شده و آن‌ها را دچار خرابی می‌کند. در نتیجه علت خشک نکردن ماشین لباسشویی بوش نیز می‌تواند قطع شدن برق خشک کن لباسشویی، قطعی در سیم‌ها، مشکلات پریزر برق و ولتاژ باشد. در صورتی که با ریست کردن دستگاه، مشکل حل نشد یکی از مواردی که باید توسط یک تکنسین حرفه‌ای تعمیر لباسشویی بوش، بررسی شود، بررسی اتصالات برقی دستگاه است.

2- خراب شدن ترانس برد الکترونیکی

ترانس برد الکترونیکی لباسشویی‌ها نیز بیشتر اوقات با مشکلات و عدم اتصال صحیح برق به دستگاه، دچار خرابی می‌شود. برد به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های فنی سیستم لباسشویی بوش و دیگر برندها، نقش اساسی در عملکرد بخش‌های مختلف لباسشویی دارد. بدین صورت که اگر دچار مشکل شود، می‌تواند روی بخش‌هایی مانند خشک کن دستگاه اثرگذار باشد و عملکرد آن را دچار مشکل کند.

معمولاً تکنسین‌های حرفه‌های دستگاه‌ها و راهکارهای اساسی، برد الکترونیکی و ترانس را آن تست می‌کند و مشکل را برطرف می‌کند. البته در لباسشویی‌های قدیمی اگر این بخش دچار مشکل شود، می‌بایست تعویض شود و هزینه زیادی نیز بابت تعویض آن باید پرداخت کنید.

دلایل خشک نکردن ماشین لباسشویی بوش

3- خراب شدن موتور لباسشویی

خرابی موتور لباسشویی نه تنها باعث اختلال در خشک کن دستگاه می‌شود، بلکه روی عملکرد دیگر بخش‌های نیز اثرگذار است. معمولاً خرابی موتور برای لباسشویی‌های قدیمی بوش به وجود می‌آید. در نتیجه پیشنهاد می‌شود که ابتدا برای یافتن علت خشک نکردن ماشین لباسشویی بوش، موارد دیگر را بررسی کنید و در آخر موتور دستگاه را چک کنید. البته تشخیص خرابی موتور کار ساده‌ای نیست و باید حتماً یک تکنسین خبره آن را بررسی کند.

4- نرسیدن هوا به خشک کن

نرسیدن هوای مناسب به خشک کن لباسشویی‌های بوش یکی از مهم‌ترین علت‌های ایجاد خلل در این بخش از دستگاه است. خشک کن لباسشویی‌های اتوماتیک برای اینکه بتوانند عملکرد بهتری در روند خشک کردن لباس‌ها داشته باشند، در برخی موارد نیاز به هوای کافی دارند.

5- درست نبودن تنظیمات خشک کن

لباسشویی‌های نسل جدید بوش دارای تنظیمات و برنامه‌های مختلف برای شستشو هستند. برخی از لباسشویی‌های به صورت پیش فرض برنامه خشک کن آن فعال نیست. برخی نیز می‌بایست برای خشک کردن لباس‌های تنظیماتی دیگر را همزمان فعال کنید.

به عنوان مثال قرار دادن لباس‌ها در انتهای کار در آب ولرم می‌تواند به چروک نشدن لباس‌ها کمک کند و برخی از لباسشویی‌های بوش در دفترچه راهنمای خود آوره اند که باید این گزینه‌ها را با هم فعال کنید تا خشک کن به نحو احسن این فرآیند را انجام دهد. در نتیجه بهتر است که ابتدا دفترچه به خوبی مطالعه کنید و بعد از لباسشویی خود استفاده کنید.

درست نبودن تنظیمات خشک کن

6- پر کردن بیش از حد استاندارد ظرفیت لباسشویی

هر لباسشویی براساس حجم فضایی که برای شستشو دارد، حجم مشخصی از لباس‌ها را می‌تواند در یک برنامه شستشو، بشوید. اگر شما به این موضوع دقت نکنید و لباس‌های بیشتر از حد استاندارد درون محفظه قرار دهید، قطعاً دستگاه با مشکلات روبرو می‌شود. یکی از این مشکلات خشک نکردن و عدم آبگیری صحیح لباس‌هاست. حال متوجه می‌شوید که برخی از علل خشک نکردن لباسشویی بوش بسیار ساده با در نظر گرفتن چند نکته ساده، قابل حل است.

7- خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی بوش

علت خشک نکردن ماشین لباسشویی بوش می‌تواند خرابی پمپ تخلیه آب دستگاه باشد. در فرآیند شستشو لباس‌ها بعد از شستشو کامل می‌بایست آب داخل دیگ لباسشویی کامل تخلیه شود تا بعد از آن فرآیند خشک کردن و چرخیدن دیگ انجام بگیرد. معمولاً این مشکل در دو حالت پیش خواهد آمد. اولین حالت زمانی است که شما دستگاه را به درستی نصب نکرده باشید. در این صورت درست نبودن اتصالات تخلیه آب لباسشویی می‌تواند در آینده مشکلات اینچنینی برای شما ایجاد کند.

حالت دوم استفاده مداوم از دستگاه است. اینکه شما به دستگاه استراحت ندهید و مدام از آن استفاده کنید. بهتر است که حداکثر روزی یک بار از لباسشویی استفاده کنید. استفاده مداوم از دستگاه نه تنها مشکلاتی مانند خرابی پمپ ایجاد می‌کند، بلکه دیگر بخش‌های لباسشویی را نیز با مشکل مواجه می‌کند.

8- آبگیری نکردن لباسشویی بوش

همان طور که می دانید فرآیند شستشو لباس‌ها یک فرآیند سلسله وار است و تمامی مراحل آن با به درستی و بدون نقص انجام بگیرد. در صورتی که هر کدام از این مراحل دچار مشکل شود، مراحل دیگر نیز با خلل روبرو شده و به طور کلی سیستم با مشکل روبرو می‌شود.

یکی از علت‌های خشک نکردن ماشین لباسشویی نیز می‌تواند خلل در عدم آبگیری صحیح دستگاه یا کلاً کار نکردن آبگیری لباسشویی باشد. معمولاً قبل از خشک کردن لباس‌ها، در ماشین‌های لباسشویی Bosch آبگیری انجام می‌گیرد. حال اگر این مرحله دچار مشکل شود، مرحله خشک کردن لباس‌ها نیز با مشکل مواجه می‌شود.

9- مسدود شدن شیلنگ تخلیه و فیلتر کف

مسیر خروجی آب یا همان شیلنگ تخلیه لباسشویی بوش یکی از مهم‌ترین بخش‌های لباسشویی است و اگر با مشکل مواجه شود، در بخش‌های مختلف مانند خشک کردن لباس‌ها نیز خلل ایجاد می‌شود.

معمولاً مسیر خروجی آب در لباسشویی‌ها به دلیل انباشته شدن پرز و چرک حاصل از شستشو و یا دکمه و اجزای جدا شده از لباس‌ها مسدود می‌شود. همین امر باعث می‌شود که خالی شدن آب از دیگ لباسشویی به درستی انجام نگیرد. همین مورد اثر مستقیم روی خشک کردن لباس گذاشته و کلاً این مرحله را مختل و از کار می‌اندازد.

مسدود شدن شیلنگ تخلیه و فیلتر کف

برای رفع انسداد شیلنگ تخلیه و مسیر خروجی آب می‌بایست شیلنگ را از محفظه لباسشویی جدا کرده و با شستشو و استفاده از موادی مانند لوله باز کن ها غیراسیدی، این انسداد را برطرف کنید.

حال که به خوبی با علت خشک نکردن ماشین لباسشویی بوش آشنا شدید بهتر است بدانید که رفع بیشتر این مشکل کار ساده‌ای نیست و نباید ریسک تعمیر دستگاه را توسط خودتان یا یک شخص بی تجربه را بپذیرد. مجموعه بوش به عنوان یکی از مجموعه‌های بزرگ در عرصه ارائه خدمات تعمیر و سرویس محصولات برند بوش فعالیت می‌کند، با ارسال تکنسین‌های حرفه‌ای به محل شما، مشکل را تمام و کمال بررسی و در کمترین زمان ممکن با راهکارهای پیشرفته، مشکل را برطرف می‌کنند. فراموش نکنید که تکنسین‌های تعمیر لباسشویی نه تنها مشکلات دستگاه شما را به نحو احسن رفع می‌کنند، بلکه با در نظر گرفتن راهکارهای در پی پیشگیری از به وجود آمدن مشکلات جدید در آینده دستگاه شما هستند.

این مطلب چقدر مفید بود؟
دیدگاهتان را بنویسید