علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی بوش

علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی بوش
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر بوش با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی بوش، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

اگر شما هم به دنبال علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی بوش خود هستید، کافیست تا پایان مطلب همراه ما باشید؛ چراکه قرار است به مهم‌ترین موارد آبگیری نکردن درماشین‌های ظرفشویی بوش اشاره کنیم و در ادامه نیز به برخی از نکاتی که به شما در کاهش بروز این اتفاقات کمک می‌کند، بپردازیم.

چرا ماشین ظرفشویی بوش آبگیری نمی کند؟

خیلی از افراد به هنگام خرید ماشین ظرفشویی خود با این مشکل مواجه می‌شود که مهم‌ترین علت آن نحوه وصل نشدن صحیح مسیر شلینگ های و شیر ورودی آب است؛ عده‌ای دیگر سال‌هاست که از ماشین ظرفشویی خود استفاده می‌کنند که ناگهان دچار بروز مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی می‌گردند؛ در این مواقع ممکن است دستگاه شما دچار مشکلات زیر باشد:

مسدود و قطع بودن مسیر شلنگ ها

اولین علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی بوش مربوط به اتصال‌های نادرست شیر ورودی آب بخاطر دلایلی چون قطع بودن مسیرهای شیر ورودی به ماشین ظرفشویی، پارگی یا انسداد در شیلنگ آب ورودی و بسته بودن شیرآب است؛ در این زمان شما باید به بررسی شیر و شیلنگ آب برای رفع مشکل بپردازید.

نحوه بررسی شیر ورودی آب ماشین لباسشویی:

  • ماشین ظرفشویی را خاموش کرده و از برق بکشید.
  • شیر ورودی آب را پیدا کرده و بررسی کنید دچار خمیدگی یا پارگی نشده باشد.
  • اگر شیلنگ سالم است، بررسی کنید که مانعی برای ورود آب وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: علت ماندن لکه آب روی ظروف

خراب بودن شیر برقی دستگاه

دلیل دیگری که برای آب گیری نکردن ماشین ظرفشویی بوش وجود دارد، خراب بودن شیر برقی دستگاه بخاطر دلایلی چون آسیب دیدن شیر برقی دستگاه در صورت اطمینان از برقراری آب و تامین فشار آب کافی، کم بودن شدت فشار آب، خراب بودن تایمر یا شناور کنترل‌کننده شیر برقی و همچنین خراب بودن برد کنترل‌کننده مربوط به شیر برقی می‌باشد.

در این زمان شما باید ابتدا شیر برقی دستگاه خود را بررسی کنید که در قسمت پایین و پانل جلویی ماشین ظرفشویی قرار دارد. بعد از باز کردن پانل جلویی با دو عدد شلینگ و سیم مواجه می‌شوید که یکی از آنها برای تامین آب از منبع اصلی خانه است و دیگری که شلینگ خروجی نامیده می‌شود، به دیگ ظرفشویی متصل می‌باشد و شیر برقی که برای آنها قرار گرفته شده، وظیفه مدیریت بین این دو جریان آب را برعهده دارد.

حال باید فشار آب را چک کنید و در ادامه با مولتی‌متر به بررسی کلید شناور، تایمر و برد الکترونیکی بپردازید؛ اگر برقراری جریان آب به شیر مشکلی نداشت و در سیم‌کشی نیز ایرادی نیافتید، باید نسبت به تعمیر و یا تعویض شیربرقی دستگاه خود اقدام کنید.

چرا ماشین ظرفشویی بوش آبگیری نمی کند؟

خرابی تایمر یا برد الکترونیکی

علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی بوش، خرابی تایمر یا برد الکترونیکی است؛ در واقع این بخش وظیفه برقراری ارتباط بین اجزا مختلف را برعهده داشته و در صورت آسیب دیدن، ارتباط قطعات با یکدیگر قطع می‌شود. در این زمان نیز باید نسبت به تعمیر و یا تعویض برد الکترونیکی به دستان یک متخصص مجرب و توانمند در این زمینه اقدام کنید.

خراب بودن شناور

این قطعه که در بخش پایین و کف مخزن ظرفشویی قرار دارد، به عنوان یک سوپاپ اطمینان در نظر گرفته شده که در صورت خرابی، وظیفه این قطعه به درستی انجام نمی‌گیرد؛ دلایلی مانند تمیز نبودن شناور، وجود تکه‌های مواد غذایی و یا هر مشکلی دیگر در محدوده آن و میکروسوئیچ شناور، عملکرد نادرست کلید یا میکروسوئیچ شناور، کار نکردن درست سوییچ شناور و عدم اطمینان از سیم‌کشی سوئیچ شناور از جمله دلایل خرابی این قطعه است که باید برای رفع آنها اقدام کنید.

خراب بودن سوییچ قفل درب دستگاه

در نهایت نیز می‌رسیم به خراب بودن سوئیچ قفل درب دستگاه که یکی دیگر از علت‌های عدم آبگیری ماشین ظرفشویی است؛ در واقع این قطعه برای ایمنی دستگاه طراحی شده و وظیفه اصلی آن این است که تا زمان بسته نشدن درب دستگاه به طور کامل، چرخه شستشو شروع نشود و در صورت خرابی، آبگیری دستگاه هم آغاز نمی‌شود.

از عمده دلایلی که باعث خرابی قفل درب دستگاه می‌شود، عدم برقراری جریان برق و سیم‌ها در سوییچ درب است که باید نسبت به تعمیر و تویض آن توسط افراد خبره در اینکار اقدام کنید.

معیوب شدن سنسور آب علت آبگیری نکردن ظرفشویی بوش

وظیفه سنسور آب ماشین ظرفشویی، تشخیص میزان آب ورودی به دستگاه است. اگر این قطعه دچار مشکل شود، ماشین ظرفشویی نمی‌تواند به درستی آبگیری کند. اگر علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی بوش معیوب شدن سنسور آب باشد، لازم است برای تعویض این قطعه اقدام کنید.

معرفی راهکارهایی برای کمک به شستشوی بهتر ماشین ظرفشویی

در این بخش می‌خواهیم به معرفی برخی نکات بپردازیم که می‌تواند راندمان کاری و شستشوی بهتر ماشین ظرفشویی شما را افزایش دهد؛ همچنین با انجام اینکارها می‌توانید بروز آبگیری نکردن دستگاه ماشین‌ظرفشویی بوش خود را کاهش دهید. این نکات به شرح زیر است:

داخل ماشین ظرفشویی را تمیز کنید

درست است که هر بار چرخه شستشو اجرا می‌شود تا حدی خود دستگاه نیز تمیز می‌شود، اما با گذشت زمان، دستگاه مقداری از تکه‌های مواد غذایی ظروف را در خود جمع می‌کند. به همین خاطر اگر وان ماشین‌ظرفشویی خود را تمیز نکنید، مواد غذایی به‌جامانده، رفته رفته با آب شیرینی که برای شستن ظروف استفاده می‌شود مخلوط و دستگاه را ناکارآمد می‌کند. پس در این زمان تنها کاری که باید انجام دهید این است که داخل دستگاه را پاک کنید.

مطمئن شوید که زهکشی مسدود نشده است

تنها کاری که باید برای آن انجام دهید این است که زیر سینک را نگاه کنید و شیلنگ لبه‌دار را پیدا کنید که به سینک تخلیه یا لوله تخلیه سینک متصل است؛ هنگامی که ماشین ظرفشویی آب شستشو را تخلیه می کند، با یک چراغ قوه مطمئن شوید که جریان آب بدون انسداد یا توقف در لوله انجام می‌شود، اگر گرفتگی دیدید و نخواستید خودتان آن را درست کنید، می‌توانید از تعمیرکار ماشین ظرفشویی بوش کمک بگیرید.

معرفی راهکارهایی برای کمک به شستشوی بهتر ماشین ظرفشویی

فیلتر ماشین ظرفشویی را تمیز کنید

بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی دارای فیلتری هستند که ذرات غذایی بزرگ‌تر را که نمی‌توانند از لوله تخلیه عبور کنند، جمع‌آوری می‌کند. پس از مدتی و با پر شدن آن، باعث می شود ماشین ظرفشویی به خوبی کار نکند و حتی ممکن است بوی بد بدهد. با مراجعه به کتابچه راهنما فیلتر را برداشته، آن را تمیز و دوباره درجای خود نصب کنید.

درب ماشین ظرفشویی را تمیز کنید

یکی از قسمت‌هایی که اکثر مردم فراموش می کنند آن را بررسی کنند، مهر و موم درب است؛ در واقع واشر لاستیکی درب ماشین ظرفشویی برای حفظ آب داخل دستگاه طراحی شده، اما متأسفانه بقایای صابون و کثیفی را به خود جذب می‌کند. به همین دلیل خلاص شدن از شر آنها نه تنها باعث عملکرد بهتر ماشین ظرفشویی می‌شود، بلکه ظرف‌ها نیز بوی بهتری می‌گیرند.

این هم بخاطر بسپارید که اطراف درب را با دقت لمس کنید؛ اگر بقایای لزج‌مانندی را احساس کردید یا می‌توانید بقایای غذا را در شکاف‌های آن ببینید، وقت تمیزکاری است که باید با توجه به دستورالعمل‌های انجام بگیرد و با دقت باقیمانده‌ها تمیز شود.

یک سیستم تصفیه آب نصب کنید

اگر ماشین ظرفشویی شما علی رغم تلاش‌هایی که انجام می‌دهید به درستی ظرف‌ها را تمیز نمی‌کند، ممکن است مقصر آب ورودی منطقه باشد؛ در واقع آب ورودی در برخی از مناطق بسیار سخت و پر از مواد معدنی است، به همین دلیل اضافه کردن یک نرم‌کننده آب یا نصب سیستم تصفیه آب برای خانه، می‌تواند آب ورودی به ماشین ظرفشویی را بهبود بخشد.

پس دلایل مربوط به آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی بوش را می‌دانید….

ما سعی کردیم در این مطلب به مهم‌ترین‌های علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی بوش بپردازیم؛ در ادامه نیز یکسری از کارها برای افزایش بهتر شستشو ماشین ظرفشویی بیان کردیم.  از دیگر کارهایی که می‌توانید برای شستشوی بهتر انجام دهید شامل گرم کردن آب قبل از انجام شستشوی ظروف، پاک کردن غذای اضافی روی ظرف‌ها، قرار دادن ظرف‌ها در جای مناسب خود برای شستشو با استفاده از کتابچه راهنما، استفاده از صابون‌های مخصوص ماشین ظرفشویی و انتخاب درست چرخه شستشو، می‌‌باشد.

اگر بازهم سوالی درباره آبگیری نکردن ظرفشویی بوش داشتید، در بخش کامنت‌ها سوالات خود را با ما درمیان بگذارید تا کارشناسان در اسرع وقت به آنها پاسخ دهند.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید