نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی بوش

نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی بوش
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر بوش با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی بوش، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

یکی از اقداماتی که در راستای نگهداری از ماشین ظرفشویی باید انجام بگیرد، تمیز کردن فیلترهای ماشین ظرفشویی است. در این مطلب قصد داریم نکات مهمی در مورد نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی بوش به شما آموزش دهیم. اگر بعد از گذراندن یک چرخه ماشین ظرفشویی با مواد غذایی چسبیده روی ظروفتان مواجه شدید، ممکن است مقصر ماشین ظرفشویی نباشد. آیا می دانید که باید به طور مرتب فیلتر این دستگاه را تمیز کنید؟ اصلاً می‌دانستید فیلتری در ماشین ظرفشویی وجود دارد که باید به طور مرتب تمیز شود؟

حتی اگر ظروف را بشویید و بعد داخل ماشین ظرفشویی قرار بدهید، باز هم تکه‌های غذا و باقی مانده‌های چربی وجود دارد که باید از سطح ظروف شسته شوند. کار فیلتر این است که تمام ذرات سست را به دام بیندازد و از ماندن آنها روی ظروف جلوگیری کند. حال اگر فیلتر مسدود شده یا دچار کثیفی زیاد شده باشد، نمی‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد.

برخی از ماشین‌های ظرفشویی قدیمی دارای فیلتر خود تمیز شونده هستند که بسیار شبیه به دفع زباله عمل می‌کند. با این حال، این فیلتر باعث می‌شد ماشین ظرفشویی صدای بسیار بلندی داشته باشد و همین امر متخصصین را مجبور به تولید مدل‌های جدیدتری از فیلتر کرد که نیاز به تمیز کردن دستی دارند. هر دو نوع فیلتر در کفی داخلی ماشین ظرفشویی زیر بازوی اسپری چرخان قرار گرفته اند. با بررسی دفترچه راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی Bosch یا بازدید از وب سایت این برند، می‌توانید نوع فیلتر خود را تعیین کنید.

چند مدل فیلتر برای ماشین ظرفشویی بوش وجود دارد؟

چند مدل فیلتر برای ماشین ظرفشویی بوش وجود دارد؟

دو نوع فیلتر ماشین ظرفشویی برای برند بوش یا هر برند دیگری وجود دارد:

 • خود تمیز شونده
 • تمیز شونده به صورت دستی

ماشین‌های ظرفشویی با فیلترهای خود تمیز شونده (همچنین به عنوان «دفع مواد غذایی سخت» شناخته می‌شوند) به یک آسیاب یکپارچه برای پودر کردن مواد غذایی مانند زباله‌دان متکی هستند که از طریق آبکشی زیاد شسته می‌شوند. این فیلترها به عنوان “خود تمیز شونده” (self-cleaning) نامیده می‌شوند. زیرا نیازی نیست که توسط کاربر تمیز شوند. نقطه ضعف این مدل از فیلتر این است که صدای این ماشین‌های ظرفشویی بسیار بیشتر از ماشین‌های دارای فیلترهای تمیز شونده دستی است.

فیلترهای تمیز شونده دستی بسته به عادات استفاده و قبل از آبکشی، دست کم یک بار در ماه، یا گاهی بیشتر، نیاز به تمیز کردن دارند. برای فهمیدن اینکه شستن فیلتر چه زمانی ضرورت دارد باید نسبت به نشانه‌های بصری و بویایی هوشیار باشید؛ مثلا ظروفی که به خوبی تمیز نشده اند یا وجود تکه‌های غذای مانده روی ظروف یا بوی نامطبوع که به شما یادآوری کنند که فیلتر را تمیز کنید.

برای تعیین نوع فیلتری که دارید، به دفترچه راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی خود مراجعه کنید یا به پایین ماشین ظرفشویی، زیر بازوی چرخان نگاه کنید. اگر یک قطعه استوانه‌ای قابل جابجایی می‌بینید، احتمالاً فلش‌هایی که جهت چرخاندن را نشان می‌دهند، نشان می‌دهد که ظرفشویی شما از نوع فیلتر تمیز شونده دستی است.

چه زمانی فیلتر ظرفشویی نیاز به تمیز کردن دارد؟

بهترین راه برای تمیز کردن فیلتر خود تمیز شونده این است که ماشین ظرفشویی خود را حداقل یک بار در ماه با سرکه سفید مقطر و جوش شیرین تمیز کنید یا از یک ماشین ظرفشویی نسل جدید استفاده کنید. فیلترهای تمیز کننده دستی باید حداقل ماهی یک بار تمیز شوند. اگر ظروف تمیز بعد از شستن هنوز کثیف هستند یا تکه‌های غذا روی آنها باقی می‌ماند یا ماشین ظرفشویی بوی نامطبوعی دارد، باید فیلتر را بیشتر تمیز کنید.

تمیز کردن فیلتر فقط چند دقیقه طول می‌کشد و با موادی که احتمالاً در دسترس دارید، قابل شستشو است. صرف زمان برای تمیز کردن آن ارزش تلاش برای صرفه جویی در زمان و انرژی لازم برای شستن مجدد ظروف را خواهد داشت.

موارد مورد نیاز برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی بوش

موارد مورد نیاز برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی بوش

تجهیزات و ابزار مورد نیاز:

 • کاسه بزرگ
 • دستمال یا اسفنج تمیز
 • مسواک غیرقابل استفاده برای تمیز کردن درزها
 • برس نایلونی با موهای نرم

مواد شوینده مورد نیاز:

 • مایع ظرفشویی چربی‌گیر
 • سرکه سفید مقطر (اختیاری)

مراحل تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

در ادامه مراحل تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی بوش را با هم بررسی می‌کنیم:

پیدا کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

از آنجایی که فیلتر در کفی داخلی ماشین ظرفشویی قرار دارد، اگر قفسه پایینی ماشین ظرفشویی را بیرون بیاورید، مکان یابی و برداشتن آن آسان‌تر است. اکثر فیلترهای دستی گرد هستند و در جای خود به روش پیچیدن فیکس می‌شوند و اغلب دارای فلش‌هایی هستند که نشان می‌دهد سیلندر را به کدام سمت بچرخانید تا آن را بردارید.

برخی از فیلترها یک جزء استوانه‌ای تک هستند، برخی دیگر دارای یک فیلتر صاف ثانویه در زیر سیلندر هستند. اکثر فیلترهای صاف در جای خود قفل نمی‌شوند و با استفاده از سوراخ وسط فیلتر به راحتی می‌توان آنها را خارج کرد. بهتر است بدانید که به هیچ ابزاری نیاز نخواهید داشت.

پیدا کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

برداشتن فیلتر ماشین

با پیروی از فلش‌های راهنما، فیلتر استوانه‌ای را بچرخانید تا قفل آن باز شود. اکثراً با چرخش در خلاف جهت عقربه‌های ساعت قفل باز می‌شود. پس از باز شدن قفل، آن را به آرامی به سمت بالا بکشید تا از کف ماشین ظرفشویی جدا شود. اگر فیلتر صاف دومی وجود دارد، آن را نیز بردارید.

یک محلول پاک کننده آماده کنید!

کاسه بزرگ را با آب داغ و چند قطره مایع ظرفشویی پر کنید. برای تمیز کردن راحت‌تر از یک شوینده خوب که حاوی چربی زدا باشد نیز می‌توانید استفاده کنید.

فیلتر را خیس کرده و تمیز کنید

فیلترها را در محلول تمیزکننده قرار دهید و اجازه دهید چند دقیقه خیس بخورد تا کثیفی‌ها از بین بروند. اگر تکه‌هایی از برچسب‌های کاغذی به فیلتر چسبانده شده باشند، از یک اسفنج، مسواک قدیمی یا برس نایلونی با موهای نرم استفاده کنید تا هر گونه کثیفی محبوس شده در فیلتر پاک شود و سپس آن را خوب آبکشی کنید.

محفظه فیلتر را تمیز کنید

یک اسفنج یا دستمال ظرفشویی را به آب گرم و صابون آغشته کنید و دهانه‌ای را که فیلتر در آن قرار می‌گیرد پاک کنید تا از شر ذرات غذا یا تجمع چربی خلاص شوید.

فیلتر را در جای خود بگذارید!

مراحلی که برای بیرون کشیدن فیلترها استفاده کردید را برعکس انجام دهید. فیلتر استوانه‌ای تازه تمیز شده را وارد کنید و مطمئن شوید که در جای خود محکم شده است.

نکاتی برای کمک به تمیز نگه داشتن فیلتر ماشین ظرفشویی

نکاتی برای کمک به تمیز نگه داشتن فیلتر ماشین ظرفشویی

 • قبل از اینکه ظروف را در ماشین ظرفشویی قرار دهید، مواد غذایی اضافی را از روی ظروف پاک کنید.
 • ماهی یک بار وقتی ماشین ظرفشویی خالی است، یک چرخه کامل را اجرا کنید تا از تجمع چربی در داخل و فیلتر جلوگیری کنید. دو فنجان سرکه سفید را در یک ظرف روی قفسه بالایی قرار دهید. یک چرخه شستشو با آب گرم را اجرا کنید تا دستگاه به طور کامل تمیز شود.
 • برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی هر ماه یک یادداشت به تقویم خود اضافه کنید.

تعویض یا تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

این موردی است که کاربران زیادی با آن روبرو هستند که آیا بهتر است فیلتر ماشین ظرفشویی را تعویض کنیم یا آن را طبق مراحل گفته شده در این مطلب، تمیز کنیم. در صورتی که فیلتر ماشین ظرفشویی شما به تازگی تعویض شده است یا از زمان تعویض آن تنها 3 ماه می‌گذرد، نیازی به تعویض ندارد. برای ماشین‌های ظرفشویی تازه خریداری شده نیز به همین صورت است. اما بهترین بازه زمانی تعویض فیلتر ماشین ظرفشویی زمانی است که از تعویض یا خرید ماشین ظرفشویی و استفاده از این دستگاه حدود 8 تا 10 ماه گذشته باشد. اما تمامی این موارد بستگی به مقدار استفاده شما دارد. در صورتی که از ماشین ظرفشویی بیش از 5 بار در هفته استفاده می‌کنید، بهتر است که هر ماه فیلتر را تمیز و هر 4 ماه فیلتر را تعویض کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟
دیدگاهتان را بنویسید