علت سرد نکردن یخچال بوش

دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر بوش با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی بوش، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

آنچه که در این مطلب خواهید آموخت پنهان

علت سرد نکردن یخچال بوش می‌تواند به عوامل زیادی وابسته باشد. این روزها به‌خاطر شرایط اقتصادی و همین‌طور موجود نبودن بسیاری از لوازم جانبی قطعاتی از جمله یخچال بوش، بسیاری از افراد به تعمیر یخچال و لوازم خانگی خود روی آورده‌اند.

سرد نکردن یخچال بوش به عواملی خیلی زیادی می‌تواند وابسته باشد که در این مقاله ما تمامی این موارد را باهم بررسی خواهیم کرد و بهترین راه‌کارهای ممکن را به شما معرفی می‌کنیم تا در اسرع وقت این مشکل برطرف شود. هدف اصلی ما در بوش این است که کلیه‌ی خدمات مربوط به نصب و سرویس و تعمیر کلیه‌ی لوازم خانگی این برند را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام دهیم.

دلایل سرد نکردن یخچال بوش

دلایل مختلفی ممکن است دلیل اصلی سرد نکردن یخچال بوش باشد که قبل از تماس با تکنسین مربوطه خوب است که آشنایی کامل با این موضوع داشته باشید و در صورتی که خودتان موفق به رفع این مشکل نشدید، به دنبال یک فکر اساسی برای رفع این مشکل باشید. در ادامه 3 دلیل اصلی که ممکن است علت سرد نکردن یخچال بوش باشد را به شما معرفی خواهیم کرد:

پر بودن بیش از حد یخچال

پر بودن و نگهداری بیش از حد توان یخچال می تواند علت سرد نکردن یخچال بوش باشد. هرگاه مواد غذایی روی هم قرار می‌گیرند و فضایی برای گردش هوا وجود نداشته باشد، همین امر ممکن است به کمپرسور یخچال فشار وارد کند و اجازه ندهد که یخچال به اندازه کافی خنک شود و موجب کم شدن دمای داخلی یخچال شود.

همیشه سعی کنید که مواد غذایی را به اندازه خریداری کنید و هرگز اجازه ندهید که بیش از حد مشخص شده پرشود که آن را دچار اختلال کند.

وجود مانع گردش هوا یکی از دلایل سرد نکردن یخچال

یکی از دلایل دیگری که می‌تواند در خنک نکردن یخچال موثر باشد، وجود مانع گردش هوا است. در بخش داخلی یخچال معمولا دریچه و فن‌هایی وجود دارد که وظیفه‌اش به جریان انداختن و ایجاد گردش هوا در درون یخچال است.

وقتی که شما یخچال را بیش از حد پر می‌کنید، ممکن است این پرکردن بیش از حد، مانع به جریان انداختن گردش هوا در محفظه‌ی یخچال شود و همین امر بر عملکرد درست یخچال شما تاثیرگذار باشد.

مشکل در تنظیم درجه دمای یخچال یا فریزر

هنگامی که یخچالی را به تازگی خریداری می‌کنید و قصد روشن کردن آن را دارید، باید به مدت یک روز به یخچال فرصت دهید تا به شرایط ایده‌آل و دمای مناسب برسد. بهترین دما برای یخچال دمایی بین 2 تا 5 درجه سانتیگراد است. البته لازم به ذکر است که این دما در فصول سرد سال و فصول گرم سال می‌تواند متغیر باشد.

چنانچه مشکل اصلی در درجه‌ی دمای یخچال بود؛ به راحتی می‌توانید با کم‌تر کردن یا بیشتر کردن دمای یخچال این مشکل را برطرف کنید. ولی اگر با تغییر درجه‌ی دمای یخچال این مشکل برطرف نشد، حتما با کارشناسان ما در بوش در ارتباط باشید.

دلایل فنی سرد نکردن یخچال بوش

مواردی که در بالا به آن اشاره شد مواردی بود که به سادگی با یک تغییر کوچک و باز کردن فضای داخلی یخچال می‌توان آن را برطرف کرد. گاهی علت سرد نکردن یخچال بوش ممکن است فراتر از این مسائل باشد و وجود مشکلات فنی دلیل اصلی به وجود آمدن این اختلال باشد.

دلایل فنی سرد نکردن یخچال بوش

11 دلیل فنی مختلف وجود دارد که ممکن است علت سرد نکردن یخچال بوش باشد. در ادامه بیشتر در مورد این دلایل فنی که ممکن است دلیل سرد نکردن یخچال بوش باشند را با هم بررسی خواهیم کرد:

1) کثیفی‌کویل های کندانسور

کندانسور در یخچال‌ها در واقع همان رادیاتور خنک‌کننده گاز (مبرد) یخچال است. خنک‌سازی یخچال Bosch به پروسه‌ای گفته می‎شود که هوای اتاق از بین لوله‌های مبرد که به آن «کویل» یا «کنداسور» گفته می‌شود، جریان پیدا می‌کند تا گرمای گاز یا مبرد به بیرون انتقال پیدا کند.

وقتی که کویل‌های کندانسور به مرور زمان کثیف شود و گرد و غبار روی آن بگیرد، همین امر موجب می‌شود که کندانسور نتواند بازده قبل را داشته باشد و همین امر علت سرد نکردن یخچال بوش باشد. خوب است که در سال حداقل دوبار کار تمیز کردن کندانسور را توسط به تکنسین کاربلد انجام دهید تا یخچال بهترین و بالاترین بازده را داشته باشد.

2) خرابی لاستیک درب یخچال

هرگاه که درب لاستیک یخچال آسیب دیده باشد و مانع بسته شدن درب شود، موجب خواهد شد که یخچال به خوبی هوای خنک را در خود نگه ندارد و به مرور دچار مشکلات جدی شود و به نوبه‎ی خود علت سرد نکردن یخچال بوش باشد.

3) خرابی موتور فن کندانسور یا چگالنده

یکی دیگر از دلایل خنک نکردن یخچال بوش ممکن است خرابی موتور و فن کندانسور یا چگالنده باشد. چنانچه این قطعه کارکرد خوبی نداشته باشد و دچار نقص فنی شده باشد، خیلی راحت ممکن موجب گرم شدن فضای داخلی یخچال شود و به مواد غذایی آسیب وارد کند و بعد از مدتی شما صداهای آزاردهنده‌ای را از یخچال Bosch خود بشنوید. چنانچه احساس کردید که دلیل نقص فنی یخچال‌تان از موتور فن کندانسور است؛ در اولین فرصت به فکر تعویض و یا تعمیر آن باشد. همکاران ما در بوش، این خدمات را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام خواهند داد.

4) سوخته شدن رله استارت

رله استارت وسیله‎ای است که وظیفه‌اش رساندن انرژی به کمپرسور یخچال است. بالاتر در مورد کمپرسور توضیح دادیم. هرگاه که کمپرسور نیاز به کار کردن دارد، این امر باید توسط رله انجام شود. اگر رله‌ی یخچال دچار آسیب یا سوختگی شده باشد، خنک شدن یخچال به درستی انجام نمی‌شود و در نتیجه یخچال دمای دلخواه شما را نخواهد داشت.

5) خرابی‌های فن یخچال

یخچال‌ها معمولا چندین فن مختلف دارند مثلا: فن داخلی، فن کندانسور، فن اواپراتور و فن کمپرسور. هرگاه یکی از این 4 فن دچار مشکل شوند، یخچال نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و ممکن است علت سرد نکردن یخچال بوش همین خرابی‌های فن باشد.

پر بودن بیش از حد یخچال

6) اختلال در بورد کنترل کننده دما

وظیفه‌ی اصلی برد کنترل کننده دما در یخچال Bosch، اندازه‎گیری دما توسط سنسورهای داخل کابین یخچال و خاموش و روشن کردن کمپرسور و فن‎ها برای خنک نگه داشتن یخچال است. وقتی که بورد کنترل کننده دما دچار مشکل شده باشد، ممکن است سنسورهای دما اشتباه خوانده شود و همین امر موجب سرد شدن بیش از حد و یا خنک نکردن دمای داخلی یخچال باشد.

7) خرابی ترموستات کنترل کننده دما

گاهی خرابی ترموستات کنترل‌کننده دما ممکن است موجب علت سرد نکردن یخچال بوش باشد. این امر باید خیلی تخصصی توسط یک تکنیسن بررسی شود که همکاران ما در نمایندگی تعمیر بوش در کوتاه‌ترین زمان ممکن این کار را برای شما انجام خواهند داد.

8) خرابی موتور خروجی تبخیر کننده

کمپرسور یخچال گاز مبرد با فشار کم را از تبخیر کننده می‌گیرد و شروع به چرخش می‎کند تا مبرد را به یک گاز پر فشار که از طریق کندانسور حرکت می‎کند به حالت فشرده تبدیل کند. این مبرد در هنگام فشرده کردن پمپ کمپرسور، کمی داغ می‎شود. مبرد فشار قوی سپس حالت انبساط پیدا می‌کند و در نهایت تبخیر می‎شود. این گرمای پنهان، بخار را از بین می‎برد و از حالت مایع به حالت گاز تبدیل میکند و همین امر موجب خنک شدن یخچال می‌شود.

حالا اگر این بخش دچار نقص فنی شده باشد، اجازه نخواهد داد که یخچال خنک شود و دلیل اصلی خنک نشدن یخچال بوش باشد.

9) کم بودن گاز یخچال

گاهی کم بودن گاز مبرد در سیکل سرمایشی ممکن است دلیل اصلی خنک نکردن یخچال Bosch باشد. این نقص ممکن است به خاطر نشت گاز باشد که باعث کم شدنش در سیکل یخچال شده باشد که باید این گاز را توسط یک تکنسین مجددا شارژ کرد.

10) مشکل در فن کمپرسور

فن ‌یخچال هم مثل باقی قطعات داخلی یخچال بعد از مدتی ممکن است دچار فرسایش و یا آلودگی شوند. همین فرسایش و آلودگی در فن کمپرسور می‌تواند یکی از دلایل اصلی خنک نکردن یخچال بوش باشند. برای جلوگیری از این مشکل سرویس سالیانه یخچال Bosch توسط کارشناسان بوش توصیه می‌شود.

11) خرابی دمپر

وظیفه‎ی اصلی دمپر کنترل جابه‌جایی هوای خنک شده بین بخش فریزر و یخچال است گاهی همین خرابی دمپر یخچال ممکن است دلیل سرد نکردن یخچال بوش باشد که باید توسط تکنسین انجام شود.

چرا فریزر خنک است اما یخچال خنک نیست؟

گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که بخش فریزر به‌خوبی خنک است، ولی بخش یخچال اصلا خنک نیست و فضای یخچال سرمای کافی را ندارد. این امر ممکن است به 6 دلیل مختلف وابسته باشد که باهم این 6 مورد را بررسی خواهیم کرد:

چرا فریزر خنک است اما یخچال خنک نیست؟

1) خرابی المنت اواپراتور

وظیفه‌ی اصلی المنت اواپراتور این است که فرایند یخ‌زدایی به درستی اجرا کند. چنانچه المنت اواپراتور دچار نقص فنی شود و فرایند یخ‌زدایی از کار کردن بیوفتد، پره‌های فن اواپراتور دچار یخ‎زدگی می‌شود و در نهایت موجب می‎شود که هوای سرد، وارد اواپراتور نشود و در نتیجه فریزر خنک شود و دمای یخچال بالا برود.

2) خرابی فن اواپراتور

وقتی که فن اواپراتور عملکرد درستی نداشته باشد، همین امر علت سرد نکردن یخچال بوش خواهد بود. وقتی که این قطعه دچار آسیب می‌شود، شاید سرما به داخل اواپراتور وارد شود، ولی به خاطر کار نکردن فن، سرما به داخل یخچال راه پیدا نخواهد کرد و دمای مناسب را نخواهد داشت.

3) خرابی دمپر

در بخش‌های بالایی در مورد وظیفه‎ی دمپر در یخچال Bosch توضیح دادیم. چنانچه دمپر عملکرد درست خود را از دست بدهد، سرما از فریزر به یخچال انتقال پیدا نخواهد کرد و در نهایت فریزر خنک می‌شود ولی یخچال نه!

4) خرابی سنسور یخچال بوش

از آنجایی که وظیفه‌ی سنسور اندازه‌گیری دمای یخچال است و اطلاعات را به صورت پالس الکترونیکی به برد می‌فرستد، در صورتی که آسیبی به سنسور یخچال بوش وارد شود، علت سرد نکردن یخچال بوش خواهد بود.

5) خرابی برد کنترل دما

گاهی دلیل سرد نکردن یخچال Bosch ممکن است به‌خاطر خراب برد کنترل دما باشد. این قطعه وظیفه‌ی ارسال ولتاژ به موتور فن و کمپرسور یخچال را دارد. اگر برد کنترل دما به خوبی کار نکند، همین امر موجب بالا رفتن دما در یخچال بوش خواهد شد.

6) خرابی برد الکترونیکی یخچال بوش

از آنجایی که برد الکترونیکی یخچال مثل قلب یخچال می‎ماند، گاهی بروز برخی مشکلات فنی در برد اصلی ممکن است اجازه ندهد که یخچال بهترین عملکرد را داشته باشد و موجب شود که به خوبی مواد غذایی را خنک نگه دارد.

چرا فریزر بوش یخ نمی‌زند؟

گاهی ممکن است سناریو برعکس شود و این بار یخچال دمای کافی و مناسب دارد؛ ولی فریزر بوش یخ نمی‌زند و مثل قبل نیست. به هفت دلیل مختلف ممکن است این اتفاق برای یخچال و فریزر Bosch شما افتاده باشد:

چرا فریزر بوش یخ نمی‌زند؟

1) ایراد از کویل‌ها یا لوله‌های کندانسور

کویل‌ها یا لوله‌های کندانسور هم همانند سایر قطعات یخچال‌ها و فریزرها بعد از مدتی استفاده دچار فرسودگی و یا آلودگی و یا برخی ایرادهای جزئی می‌شوند که باید بررسی شود. چنانچه کویل‌ها یا لوله‌های کندانسور دچار مشکل شده باشند، ممکن است فریزر دمای مناسب را نداشته باشد و اجازه ندهد که مواد غذایی در آن یخ بزنند و خیلی سریع باید توسط تکنسین بررسی شود.

2) معیوب بودن رله استارت کمپرسور

وقتی که رله استارت کمپرسور یخچال بوش دچار نقص فنی شده باشد، ممکن است موتور ظاهرا کار کند ولی فریزر خنک نشود و یا اصلا کار نکند. این نقص هم یکی از دلایل رایج یخ نزدن فریزر بوش است که توسط تکنسین کاربلد باید بررسی شود.

3) کثیف بودن سیم پیچ خازن

وظیفه‎ی اصلی سیم پیچ خازن در فریزر Bosch این است که مایع مخصوص را که به حالت گاز است را تا جایی که این گاز به حالت مایع داغ فشرده شده تبدیل شود پمپاژ کند. از آنجایی که این قطعه در بخش پایینی فریزر قرار گرفته، بعد از مدتی دچار فرسایش و کثیفی و گرد و غبار می‏شود که موجب خواهد شد که فریزر کارایی قبل را نداشته باشد و دمای کافی را نتواند تامین کند.

4) خراب شدن موتور فن

گاهی ممکن است از یخچال و فریزر خود صداهای عجیب و غریبی بشنوید که دلیل اصلی آن می‌تواند خرابی موتور فن باشد. همین خرابی موتور فن ممکن است دلیل اصلی خنک نکردن یخچال و یا یخ نزدن فریزر بوش باشد که خیلی راحت با درخواست یک کارشناس از بوش می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

5) خرابی موتور فن اواپراتور

در حالت عادی وقتی که شما در فریزر بوش را باز می‌کنید باید هوای سرد به بیرون پرتاب می‎شود که این نشان دهنده‎ی سلامت فن اواپراتور است. وقتی این بخش دچار نقص فنی باشد، فریزر دمای مناسبی که باید داشته باشد را دیگر ندارد و نیاز به تعمیرات دارد.

6) یخ زدن اواپراتور

این مورد هم به عوامل خیلی زیادی بستگی دارد. مثل خرابی درب یخچال و باز ماندن آن در زمان طولانی، اختلال در سیستم دیفراست، اختلال در هیتر دیفراست (المنت حرارتی) و تایمر، اختلال در ترموستات، نشت گاز مبرد، کثیفی لوله‌های کندانسور و عدم تنظیم دمای مناسب یخچال و فریزر بوش که تمامی این موارد باید توسط تکنسین بررسی و رفع شود.

جمع‌بندی کلی در مورد علت سرد نکردن یخچال بوش

در این مقاله مواردی که ممکن است دلیل اصلی سرد نکردن یخچال بوش باشد و اینکه چرا فریزر خنک است اما یخچال خنک نیست و اینکه چرا فریزر بوش یخ نمی‌زند را به طور کامل به شما توضیح دادیم و راه‌کارهای کلی برای رفع این مشکل را به شما پیشنهاد دادیم. در صورتی که مشکل یخچال Bosch شما خیلی جدی بود و با این راه‌کارهای کلی که به شما گفتیم برطرف نشد، تکنسین‌های بوش آماده خدمت‌رسانی به شما در اسرع وقت و تعمیر یخچال فریزر بوش شما هستند.

امیدوارم که این مقاله مورد قبول شما عزیزان واقع شده باشد و توانسته باشیم نکات ارزشمندی را در این مورد به شما ارائه دهیم.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید