علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش
دیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای همین مقاله به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران بوش و دیگر کاربران بپردازید.

نمایندگی تعمیر بوش با بیش از 10 سال سابقه در تعمیرات تخصصی لوازم خانگی بوش، خدمات تعمیر، سرویس و نصب تمامی مدل‌های لوازم خانگی را برای مشتریان فراهم می‌آورد. شما می‌توانید با پر کردن فرم یا تماس با شماره موجود در سایت درخواست خود را ثبت نمائید.

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که برای لباسشویی‌های برندهای مختلف ایجاد می‌شود، تخلیه نشدن آب داخل آن و جمع آوری آب در بخش‌های مختلف لباسشویی است. این مشکل نیاز به بررسی دقیق داشته و به سادگی قابل حل نیست. اما ما در این محتوا قصد داریم نکاتی را به عنوان راهنما برای حل این مشکل در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. هدف اصلی ما بررسی علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش است و در همین راستا تمامی علل به وجود آمدن چنین مشکلی را شرح می‌دهیم.

بهتر است قبل از هر چیز بدانید که علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش و دیگر برندهای بازار ایران و جهان یکسان می‌باشد و با توجه به نکات این مقاله می‌توانید علت این خرابی را در دیگر لباسشویی متوجه شوید.

چرا آب ماشین لباسشویی تخلیه نمی‌شود؟

قبل از اینکه علل این خرابی را با هم بررسی کنیم باید بدانید که همه لباسشویی‌ها دارای بخشی هستند که آب‌های جمع آوری شده را تخلیه می‌کند. معمولاً این بخش در پشت دستگاه قرار داشته و شما می‌توانید با قرار دادن یک ظرف بزرگ زیر شیلنگ آن، آب محفظه را تخلیه کنید. در نتیجه بهتر است که با توجه به دفترچه راهنمای دستگاه قبل از پیدا کردن راهکاری برای علت تخلیه نکرده آب لباسشویی بوش، این بخش را یافته و باتوجه به راهنمایی‌های دفتر آب محفظه را موقت تخلیه کنید.

با توجه به بررسی های صورت گرفته و تجربیات کارشناسان ما متوجه شدیم که به طور کلی اصلی‌ترین دلایلی که می‌تواند مشکل عدم تخلیه آب در لباسشویی ها را ایجاد کند، موارد زیر است:

  • گرفتگی شلنگ تخلیه
  • خرابی پمپ تخلیه
  • خراب بودن کلید یا سوئیچ درب لباسشویی
  • بررسی سالم بودن تسمه لباسشویی
  • خراب بودن برد الکترونیک یا تایمر
  • مسدود شدن مسیر خروجی آب

حال ما در ادامه این محتوا قصد داریم به صورت جزئی‌تر به این موضوع بپردازیم و با ارائه جزییات کامل شما را با بیشتر با علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش آشنا کنیم.

چرا آب ماشین لباسشویی تخلیه نمی‌شود؟

گرفتگی شلنگ تخلیه

یکی از بخش‌هایی که معمولاً تکنسین‌ها ابتدا سراغ آن می‌روند، شیلنگ تخلیه است. این شیلنگ که راه خروجی آب از دیگ لباسشویی به فاضلاب را ایجاد کرده است برخی مواقع دچار گرفتگی می‌شود. زمانی که شما بدون بررسی جیب لباس‌ها، آن را داخل لباسشویی می‌اندازید یا اینکه به لباس‌هایی که دچار پارگی شده‌اند، توجهی نمی‌کنید، مشکل گرفتگی شیلنگ تخلیه برایتان پیش خواهد آمد. معمولاً مواردی مانند سکه، آشغال داخل جیب، لباس پاره‌ای که بعد از شستشو بخشی از آن جدا شده و از راه خروجی قصد خارج شدن را دارد، باعث ایجاد انسداد می‌شود.

حال متوجه شدید که یکسری بی توجهی‌های ساده چقدر راحت شما را دچار مشکل می‌کند. برای بررسی انسداد شیلنگ تخلیه ابتدا باید آن را از بخش‌های متصل شده با ماشین جدا کنید. در لباسشویی‌های برند Bosch این شیلنگ در پشت دستگاه قرار دارد. قبل از جدا کردن شیلنگ باید آب داخل درام را تخلیه کنید تا ناگهان محیط اطراف لباسشویی کثیف نشود. معمولاً تکنسین‌ها برای پیدا کردن بخش گرفتگی لوله، آن را خم کرده تا بخش مسدود شده خود را نشان دهد. با توجه به تجربه چنین ساله ما برای رفع انسداد لوله تخلیه لباسشویی بهتر است که راهکارهای زیر را در نظر بگیرید:

  • با آب جوش و سودا محلولی بسازید و مسیر لوله را کامل با آن شستشو دهید. بهتر است که این کار را چندین بار انجام دهید.
  • معمولاً تکنسین‌های تعمیر لباسشویی وسیله‌ای دارند به نام مار تخلیه. این وسیله با قرار گرفتن در مسیر لوله به سادگی مسدود بودن مسیر را رفع می‌کند.
  • پاک کننده‌های تخلیه نیز در باز کردن این مسیر کمک شایانی می‌کنند. این پاک کننده‌ها را می‌توانید از فروشگاه شوینده‌های بهداشتی، تهیه کنید.اگر با این راهکارها مشکل برطرف نشد به ادامه بررسی علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش بپردازید:

خرابی پمپ تخلیه

یکی از اساسی‌ترین بخش‌های لباسشویی پمپ تخلیه است. این قطعه همان طور که از نامش پیداست وظیفه تخلیه آب داخل لباسشویی را دارد. خرابی این پمپ 2 حالت دارد:

1. ممکن است پروانه پمپ تخلیه با جسمی دچار گرفتگی شده باشد. کار باز کردن و بررسی این پمپ ساده نیست و بهتر است که برای بررسی انسداد پمپ تخلیه، از یک تکنسین خبره کمک بگیرید.

2. همچنین ممکن است عمر پمپ تخلیه به پایان رسیده باشد. در این صورت پمپ سوخته و باید تعویض شود.
در هر صورت بهتر است که بررسی این پمپ را به افراد باتجربه بسپارید.

گرفتگی فیلتر پمپ تخلیه

در بخش قبل گفتیم که پمپ تخلیه یکی از مهم‌ترین اجزای لباسشویی‌هاست. در لباسشویی‌های بوش نیز پمپ تخلیه جز مهم‌ترین اجزا به حساب می‌آید و درون خود یک فیلتر داشته که فرآیند تخلیه را راحت‌تر می‌کند. در بیشتر لباسشویی‌های بوش این فیلتر در پنل جلویی دستگاه قسمت پایین قرار دارد و کاربر به سادگی می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند. این فیلتر معمولاً دچار گرفتگی شده یا عمر آن به پایان می‌رسد و باعث تخلیه نشدن آب لباسشویی‌های بوش می‌شود.

بدین منظور پیشنهاد ما این است که در بازه‌های زمانی مختلف برای پیشگیری از رخ دادن چنین مشکلاتی، فیلتر پمپ تخلیه را از دستگاه جدا کرده و آن را تمیز کنید. البته پیشنهاد می‌شود که بعد از 2 الی 3 بار تمیز کردن آن، حتماً فیلتر را تعویض کنید تا کمتر با مشکلات عدم تخلیه آب لباسشویی مواجه شوید.

خراب بودن کلید یا سوئیچ درب لباسشویی

تمامی لباسشویی‌های بوش روی درب خود یک کلید یا سوئیچ دارد. این سوئیچ در صورت خرابی می‌تواند مشکلاتی مانند تخلیه نکردن آب لباسشویی بوش را رقم بزند. دلیل اصلی خرابی این سوئیچ عدم باز و بسته کردن صحیح درب و مشکلات فرسایشی این قطعه به مرور زمان است. ما راهکاری را برای تست سوئیچ به شما را ارائه می‌دهیم:

واشر درب لباسشویی را باز کنید و کلید آن را به خوبی فشار دهید. اگر صدای کلیک از این قطعه شنیده نشد، باید آن را تعویض کنید. بهتر است که از اصالت قطعاتی که برای دستگاه خود خریداری می‌کنید، مطمئن باشید. بوش 24 همیشه در تلاش است که اصلی‌ترین قطعات بازار را برای لوازم خانگی درخواست شده توسط کاربران تهیه کند.

خراب بودن کلید یا سوئیچ درب لباسشویی

بررسی سالم بودن تسمه لباسشویی

لباسشویی‌ها در فرآیند تمیز کردن و شستشوی لباس‌ها تسمه‌هایی را برای چرخاندن پمپ و دیگ تعبیه کرده‌اند. این تسمه‌ها همانند دیگر تسمه‌های موجود در سیستم‌های مختلف مانند خودرو، فرسایشی بوده و به مرور زمان و در صورت خرابی، در سیستم شستشو و تخلیه آب خلل ایجاد می‌کند. اگر پنل پشت لباسشویی بوش خود را باز کنید این تسمه‌های به راحتی قابل بازبینی است. بهتر است که در بازه‌های زمانی مختلف این تسمه‌ها را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. تعویض تسمه‌های لباسشویی به نظر کار ساده‌ای نیست و پیشنهاد می‌شود که حتماً با یک تکنسین تعمیر لباسشویی در تماس باشید یا از وی کمک بگیرید.

خراب بودن برد الکترونیک یا تایمر

فرآیند شستشو، تخلیه آب و … لباسشویی‌های بوش با تکنولوژی روز دچار تغییرات شده و اکنون وظیفه دستور نوع شستشو، زمان تخلیه آب، تایمر و … به عهده برد الکترونیکی است. این برد همانند یک مرکز فرماندهی عمل می‌کند و تمامی دستورات مربوط به فرآیند شستشو و خشک کردن را به بخش‌های مختلف صادر می‌کند. در صورتی که این بخش دچار مشکل شود، دستورالعمل‌های به درستی صادر نشده و در فرآیند انجام کار لباسشویی خلل ایجاد می‌شود. فرآیند تخلیه آب لباسشویی نیز یکی از دستوراتی است که به عهده برد الکترونیکی می‌باشد. اگر این برد دچار مشکل شود، لباسشویی بخش تخلیه نیز دچار خواهد شد.

البته خرابی برد الکترونیک معمولاً بسیار کم اتفاق می افتد و به همین دلیل این بخش آخرین بخشی است که تکنسین‌های تعمیر لباسشویی بوش جهت رفع خرابی عدم تخلیه آب، به سراغ آن می‌روند.

این مطلب چقدر مفید بود؟
دیدگاهتان را بنویسید